Az emberek által hallhatatlan frekvencián, az infrahangokban rejtőzhet a galambok közmondásosan jó tájékozódásának titka - állítja az Amerikai Geológiai Szolgálat (Usgs) egyik kutatója, aki a Journal of Experimental Biology hasábjain leírt indoklása szerint folytatta azon kísérletek hosszú sorát, melyet több tudós végzett el körülbelül negyven évvel ezelőtt és megvizsgálta az időjárási feltételeknek a galambok tájékozódási képességére gyakorolt hatását.
Bár már régóta lenyűgözi a biológusokat az a mechanizmus, amely lehetővé teszi a galambok számára a "hazáig" vezető, helyes út megtalálását a sok feltételezés ellenére a madarakban lévő iránytű működési elve továbbra is rejtély marad. Jon Hagstrum, miután ismét elővette az 1968 és 1987 közötti, galambokon végzett kísérletsorozat adatait, kidolgozott egy olyan modellt, amely új magyarázatot adhat a galambok eligazodásának titkára.
Az amerikai kutató szerint a galambok hallják az infrahangokat (ezek nagyon alacsony frekvenciájú és kivételesen nagy távolságokig elterjedő hangok), és így képesek a hazájuk "hangjait" világítótoronyként követni. Ezen hangok terjedését azonban befolyásolják a különböző időjárási körülmények és a hullámok eltérítésével vagy lehallkításával megszüntethetik a tájékozódási képességet.
A felfedezés akkor született, amikor a kutató meg akarta érteni, hogy sok régebbi kísérletben miért veszítették el rendszerszerűen egyes, meghatározott dombokról indítva tájékozódási képességüket a galambok. A két bizonyos területről röptetett példányok pontosan ugyanazt az utat járták be, a téveset, míg az egy harmadik dombról indított galambok mindig véletlenszerűen választottak maguknak útirányt, 1969 augusztus 13.-a kivételével, amikor visszatértek a fészkükhöz.
Amikor az ezekben a napokban uralkodó időjárási feltételeket rekonstruálta, Hagstrum megállapította, hogy ezen sajátosságok a térség földrajzával és időjárási feltételeivel magyarázhatóak. A galambok otthonából származó infrahangok "világítótornya" az első két esetben éppen az eltévedt madarak útvonalával megegyezően térítődött el, míg a harmadik esetben teljesen megszűnt más zavaró tényezőknek köszönhetően, augusztus 13.-a kivételével, amikor az optimális időjárási körülmények lehetővé tették a galambok számára, hogy ha csak gyengén is, de meghallják az otthon hangját, és hazatérjenek.
forrás: http://ansa.it/scienza/notizie/rubriche/biotech/2013/03/18/bussola-piccioni-infrasuoni_8422483.html