Nemsokára miniatűr, alig néhány köbmilliméteres laboratórium kerülhet a bőrünk alá, amely a vérünk kielemzése után az eredményt egyenesen orvosunk okostelefonjára lesz képes elküldeni. Ezt kettő, a svájci Lausanne Szövetségi Politechnikumban dolgozó olasz tudós, Giovanni de Micheli és Sandro Carrara fejlesztette ki.
A krónikus betegségekkel küzdő, például kemoterápiával kezelt páciensek állapotának ellenőrzésében és kezelésében forradalmat ígérő készüléket a franciaországi Grenoble-ban mutatták be a Date 13-on, amely az elektronikának szentelt legnagyobb európai konferenciának tekinthető. Ez a parányi, pár köbmilliméter térfogatú, high-tech ékszerdarab öt szenzort, egy rádióadót és egy olyan energiaellátó-rendszert tartalmaz, amely a testen kívüli, bőrre alkalmazott mikro-elemmel áll összeköttetésben.
Az összes (a testnedvekkel közvetlenül érintkező) szenzor felszínét egy enzimmel vonták be, vagyis egy olyan molekulával, amely csaliként fogja el a vérkeringés éppen vizsgálni kívánt anyagát (mint pl. a szőlőcukrot).
A vérvizsgálatok elvégzése után az eredményeket a készülék teljességgel ártalmatlan rádióhullámokon közvetíti a külső (tehát a bőrre applikált és az elemeket tartalmazó) egységhez. Innen ezek Bluetooth-kapcsolatnak köszönhetően egyenesen egy mobiltelefonra kerülnek, ez pedig az orvos okostelefonjára vagy tabletjére küldi őket.
A kis méretű berendezés például azon kemoterápiában résztvevő betegeknek lehet nagyon hasznos, akiknek rendszeres vérvizsgálatra van szüksége, hogy kiderüljön: a szervezetük képes-e elviselni a gyógyító eljárást. A krónikus betegeknél azonban a bőralatti mikrolaboratórium az orvost még a tünetek megjelenése előtt képes lesz riasztani: például néhány órával előre lehet látni a fenyegető infarktust a troponin nevű molekula jelenlétének értékelésével, amelyet a kínlódó szív bocsát ki a véráramba.
Forrás: http://ansa.it/scienza/notizie/rubriche/biotech/2013/03/20/laboratorio-sottopelle_8433814.html